DomůZdravíAnorexie a Bulimie: Když se z jídla stane nepřítel

Anorexie a Bulimie: Když se z jídla stane nepřítel

Vidíte kolem sebe obrázky dokonalých žen a říkáte si, jak to jen dělají? Práce, péče o rodinu a domácnost a ještě přitom vypadají tak dokonale. Nenechte se mýlit falešnými ideály krásy, ale neberte je ani na lehkou váhu. Touha po dokonalém těle se může velmi rychle a přitom nepozorovaně přehoupnout do nezdravého životního stylu, který může vést až k závažným poruchám příjmu potravy.

Buďte na pozoru

Takzvané PPP nebo poruchy příjmu potravy označují celou skupinu onemocnění, kde patří mentální bulimie, mentální anorexie a záchvatovité přejídání, se kterým mohou být spjaty pravidelné výkyvy váhy – obezita vs. extrémní štíhlost. Nejde jen o biologické onemocnění, promítá se i do špatné psychiky a nakonec i do společensko-sociální části života. Příznaky jsou rozmanité, avšak většinou se jedná o drastické omezení příjmu potravy, záchvatovité přejídání nebo snahu o co nejnižší příjem kalorií. K tomu se často přidává i přehnané cvičení, kompulzivní chování, vyvolávání zvracení či užívání projímadel. Dívky a ženy si mnohdy myslí, že pokud zhubnou a budou štíhlé, vyřeší se tím spousta jejich problémů. Bohužel si tím ve většině případů ještě více pohorší.

V ohrožení jsou již desetileté dívky

Citlivé období puberty, v jehož průběhu se formuluje vlastní „Já“ a dospívající se začínají vymezovat, bývá typickým obdobím počátku vzniku příznaků PPP. Na alarmující čísla poukazuje i průzkum Projektu Sebedůvěry Dove, podle něhož je spokojenost s postavou důležitým faktorem nejen při hodnocení vlastní krásy, ale také při celkovém pocitu štěstí. To, zda se 10 – 13 letá dívka cítí šťastná, závisí až ze 75 % na tom, zda je spokojená s vlastním tělem. Podle průzkumu se však více než polovině – 54 % dotázaných vlastní tělo nelíbí. Nespokojenost dokáže přerůst do takové míry, že dívky omezuje v budování sociálních kontaktů, či dokonce vede ke zdravotním rizikům. Osm z deseti dívek nespokojených s vlastním tělem se přiznalo, že se kvůli svému vzezření vyhýbá společenským aktivitám nebo dokonce vystoupilo z kroužku, ve kterém zvykli působit. Alarmující je také zjištění, že sedm z deseti dívek nespokojených s vlastní postavou se vyhýbá návštěvě lékaře nebo omezuje konzumaci jídla.

Všímejte si drobných příznaků, cokoli mohou prozradit

Společným příznakem všech výše zmíněných onemocnění je obsedantní kontrola tělesné hmotnosti. Proto pokud vidíte své děti až příliš často na váze, zbystřete!

U mentální bulímie jde o záchvaty přejídání, na které navazuje vyvolávání zvracení. Tento koloběh spouští výčitky svědomí a následné deprese z nezvládnutého jídelníčku. Kromě toho dochází k ohrožení celkového zdraví a fungování organismu, protože tělo nemá potřebné výživové látky a dostatek energie.

Mentální anorexie je velký problém. Bohužel má jednu z nejvyšších úmrtností. Toto onemocnění patří mezi nejčastější psychiatrické diagnózy a postihuje především dívky a mladé ženy, v menší míře i chlapce a muže. Jedná se o seberýznivé hladovění, které doprovází chorobný strach z tučnoty a přibývání na váze. Nemocní odmítají jíst, přehnaně cvičí a soustředí se jen na svou tělesnou hmotnost a jídelníček. Dieta je nakonec zcela ovládne, dovede k podvýživě a kolapsu celého organismu.

Záchvatové přejídání je zacyklený koloběh nárazové konzumace velkého množství jídla během krátkého časového období a bez pocitu hladu. Často je spojeno se stresem, depresemi, nespokojeností se sebou samým či celkově se svým životem. Nemocným jídlo tyto pocity kompenzuje a dočasně utlumuje. Záchvatové přejídání se objevuje ve všech věkových kategoriích a týká se obou pohlaví.

Víte co je ortorexie a bigorexie?

Tato onemocnění zatím nebyla oficiálně zařazena mezi poruchy příjmu potravy, nedají se však opomíjet, protože i oni jsou v extrémní podobě životu nebezpečná.

Ortorexie je patologická posedlost zdravou výživou. Z počáteční záliby ve zdravém stravování se stane posedlost a hlavní náplň času. Jedná se o neustálé zkoumání zdravého jídla. Osoba, u které se ortorexie rozvinula, je doslova posedlá zdravou výživou. Fixuje se na potraviny, o kterých si myslí, že jsou čisté a zdravé. Vedle tělesných problémů – úbytek na hmotnosti, deficit vitamínů, minerálních látek či enzymů – se často objevují i ​​psychická a sociální omezení.

Bigorexie je chorobná posedlost vlastním tělem. Jedná se o poruchu, kdy se nemocný snaží dosáhnout často nereálných hodnot či výsledků ve své fyzické zdatnosti. V těchto případech láska ke sportu překračuje hranice a stává se posedlostí. Nemocní potlačují své emoce a odsouvají důležité povinnosti, aby se mohli věnovat fyzickému posilování těla.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek