Začíná to ranním budíkem, který měl zvonit už před půl hodinou. Pokračuje dlouhými kolonami v autě, houbovou polévkou od šéfa, spoustou nahromaděných e-mailů a neshody s kolegy. Dlouhý den v práci končí hádkou s partnerem. Stres!
Stres postihuje přibližně jednoho ze čtyř pracovníků a ze studií vyplývá, že s ním souvisí 50 až 60 procent všech vymeškaných pracovních dnů. Pokud se mu však chcete vyhnout čtěte následující řádky.
NĚKDY SE OPLATÍ ZAHRYZNOUT DO TĚCH SPRÁVNÝCH POTRAVIN!
Vyvolávači stresů jsou rozličné těžko zvládnutelné životní okolnosti, označované jako stresory – překvapení, leknutí, radostná či smutná zpráva.
Slovo stres má sice anglický původ, ale zdomácnělo téměř ve všech zemích. Představuje nemoc moderní doby a znamená, že organismus je ve stavu trvalého ohrožení, což má za následek vyčerpání, nedostatečnou odolnost vůči zevním infekcím, duševní únavu a frustraci. Je pravda, že v dnešním civilizovaném světě žijí všichni lidé víceméně ve stresu.
Upravte si jídelníček
Máte nepříjemné vztahy doma nebo na pracovišti? Žijete proto v ustavičném nervovém napětí? Je nezbytné upravit si jídelníček tak, aby směřoval k posílení organismu. Doporučuje se zvýšená konzumace ryb, zeleniny a ovoce. Vhodné je hodně pít, zejména bylinkové čaje (heřmánkový, meduňkový) a nešetřit kmínem. Snažte se vyhýbat ostrým kořením a pochutinám, omezit sladkosti a podle možností nejíst nic smažené. Mnozí dietologové vyzývají psychiatry, aby vedli pacienty k dodržování zásad správné výživy, neboť strava chudá na vitamíny snižuje schopnost organismu čelit životním obtížím.
Vyzkoušejte antistresové faktory
Existují tzv. antistresové faktory, čili látky, které způsobují zvýšenou odolnost a obranyschopnost proti stresu. Tyto antistresové faktory se nacházejí zejména v játrech, především v vepřové, v obilovinových klíčcích, kvasnicích, sójové mouce a zelenině. Výzkumy naznačují, že lidé ohroženi stresem by do svého jídelníčku měli zařadit co největší množství těchto potravin. V takových chvílích se ve zvýšené míře odbourává hormon dobré nálady serotonin. Usuzuje se, že tvorba serotoninu u lidí mimořádně náchylných ke stresu je nižší, než vyžaduje zvýšená zátěž organismu.
Ovoce a zelenina
Utišující účinky na stres má určitě zeleninově ovocná dieta. Psychiatři doporučují rajčata všem, kteří jsou v nervovém napětí a prožívají stres, protože obsahují brom a mají uklidňující účinky. Stejně tak česnek, ten dokáže utišit duševní rozhádanost. Léčivé účinky má stroužek česneku konzumovaný 3krát denně. Med je díky bohatému obsahu minerálních látek, enzymů, ovocného i hroznového cukru a komplexu vitamínů B tou pravou potravinou pro nervy. Účinné jsou 2-3 lžíce medu denně. Drobná a jemná rostlinka heřmánek se doporučuje pro každodenní stresy. Díky svým uvolňujícím vlastnostem uklidňuje duši a pozvedá ducha. Můžete ji využívat k přípravě relaxačního čaje nebo do koupele.
Vitamíny, minerály a jiné látky
Výzkumy zjistily, že lidé, kteří trpí byť jen nepatrným nedostatkem vitaminu B, kyseliny listové, snadno podléhají stresům a depresím a mívají špatnou náladu. Nedostatek vitamínu C podporuje vznik stresu a celkově snižuje odolnost proti chorobám. Navíc vitamín C zlepšuje využití železa v těle. Provitamin A, betakaroten, posiluje obranyschopnost a zvyšuje odolnost organismu vůči zátěžovým situacím. Trvalý stres spotřebovává v těle i hořčík. Důsledkem tohoto stavu může být dokonce zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Naopak, velmi významná je ochranná funkce hořčíku proti negativním důsledkům stresu. Pokud buňky nemají dostatečné množství vápníku, dochází k předráždění nervů. A aby se vám dařilo ovládat stres, potřebujete udržet rovnovážný poměr sodíku a draslíku ve stravě. Recept ke zvládnutí stresu zní: méně solit a konzumovat větší množství banánů, fíků, meruněk, černého rybízu nebo rajčat.