DomůRady a NávodyZázračný med: Proč jíst denně jednu kávovou lžičku?

Zázračný med: Proč jíst denně jednu kávovou lžičku?

Věděli jste, že je významným antioxidantem a životobudičem? Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský organismus. Jedna lžička medu obsahuje 18 gramů, ale průměrný Slovák za rok spotřebuje 1,2 kilogramu medu. To představuje pouhých 3,3, gramů denně. Připomeňme si proto důvody, proč je med tak důležitý pro naše zdraví.
Posiluje srdce
Výzkumy ukazují, že antioxidanty obsažené v medu mohou zabránit zúžení tepen. V závislosti na místě výskytu, může zúžení způsobit srdeční selhání, cévní problémy nebo bolesti hlavy. Vypít sklenici „živé“ vody s několika lžičkami medu působí vůči tomu preventivně.

Zrychluje metabolismus
Komu by napadlo, že prospívá k úbytku tělesné hmotnosti? Ale je tomu tak! Pokud sledujete svoji váhu, lékaři vám mohou doporučit vyloučit sladkosti na bázi cukru. Ale med určitě ne. Je to proto, že cukr přítomný v medu má jiné složení. Zrychluje metabolismus, což je pro snížení hmotnosti nezbytné. Slazení medem se tedy nemusíte bát ani při boji s nadbytečnými kily.

Vylepšuje paměť
Med je mimo jiné výborným bojovníkem se stresem, obnovuje buněčný systém a také zlepšuje paměť. To je dobrá zpráva především pro ty, kteří se svojí vlastní pamětí občas trochu bojují. Vápník, který med obsahuje, je lehce vstřebáván mozkem a díky tomu lépe funguje.

„Tmavý medovicový med nebo med lesní, který se skládá z medovicového a květového, je vhodný spíše pro starší lidi. Takový med je bohatý na minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, železo, které jsou pro tělo nezbytné. Má také výraznější a intenzivnější chuť, kterou starší lépe ocení“, říká Milan Špaček z firmy Medokomerc.

Snižuje hladinu cholesterolu
Lidé s vyšším cholesterolem by si měli med dopřát pravidelně. Neobsahuje totiž cholesterol. Jeho složky a vitamíny naopak přispívají ke snižování jeho hladiny. Denní konzumace medu má příznivý vliv na množství antioxidačních látek v těle, které jsou v boji proti cholesterolu velmi úspěšné.

Čistí zvenčí i zevnitř
Med je vynikající antioxidant, což znamená, že jeho pravidelná konzumace vyčistí vaše tělo od různých toxinů. Med je silné antiseptikum, takže pomocí jedné lžičky medu denně dokážete předcházet různým onemocněním spojeným s trávicím traktem. Kromě toho při průchodu žaludkem med rozloží zárodky a vyléčí malé rány na sliznici. A když budou vaše střeva zdravá, účinek medu se podepíše i na vaší tělesné schránce. Toxiny se z vás vyplaví a vy budete mít pleť krásnou a zdravou.

Podporuje kvalitní spánek
Med dokáže uklidnit nervy a udržet psychiku v klidu. Obsahuje glukózu, která se rychle vstřebává do krve a podporuje tak relaxaci a zmírnění psychických problémů. Ty dokážou občas velmi nepříjemně zasáhnout i do režimu spánku. S medem se ale nespavosti nemusíte bát. Med zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, a ten zase stimuluje tvorbu melatoninu. Právě tento hormon je zodpovědný za kvalitu spánku a díky němu budete zpět jako miminko.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek